Home Windows Windows PC Poznato koja verzija Windowsa je najviše stradala od WannaCry ransomware-a

Poznato koja verzija Windowsa je najviše stradala od WannaCry ransomware-a

Prošlo je sedam dana otkad se tehnološki svijet suočio s jednim od najvećih hakerskih napada u istoriji, famoznim WannaCry ransomware udarom koji je pogodio nekoliko stotina hiljada računara u više od 150 svjetskih zemalja. Nakon brojnih rasprava i analiza, situacija se, očekivano, smirila ali i dalje se saniraju posljedice napada.

Jedan od zanimljivijih podataka svakako je vezan uz udio operativnih sistema koji su najviše pogođeni napadom. Pa iako se u prvom trenutku najviše špekulisalo kako je Microsoft Windows XP operativni sistem bio najčešća meta WannaCry napada, situacija je zapravo sasvim drugačija.

Kompanija Kaspersky Lab, inače jedna od najpoznatijih kada je u pitanju računarska sigurnost objavila je statistiku koja, realno, nakon što se stvari sagledaju, nimalo ne čudi. Jer, najpogođeniji operativni sistem je Windows 7, na 98% računara koja su bila metom napada bio je instaliran upravo ovaj Microsoftov OS. Zašto ovakve brojke ne trebaju čuditi? Iz jednostavnog razloga što je riječ o i dalje apsolutno najpopularnijem svjetskom operativnom sistemu koji je instaliran na najvećem broju računara. Vrlo jednostavno je zaključiti kako su korisnici Windows 7 OS u vlastitom zadovoljstvu kvalitetom rada zaboravili na sigurnost što je dovelo do oovih rezultata.

Unaprijed nepravedno optuženiWindows XP je, zanimljivo, u analizi Kaspersky Lab stručnjaka zapravo prisutan samo u “tragovima”, toliko zanemarivim da nisu čak objavljene niti konkretne brojke. Nakon Windows 7 OS najčešća meta je bio Windows Server 2008 R2 s 1% udjela, a odlična je vijest da je najnoviji Microsoftov OS, Windows 10 očigledno više nego dobro zaštićen i imun na ovakvu vrstu napada, jer je njegov udio 0,03%.

Windows 7 je tako postao najpopularniji i u još jednoj rubrici, onoj hakerskih ciljeva, što nikako ne treba uzimati kao “bezvezne brojke”. Očigledno postoji više nego dovoljan broj razloga da se na računar, ako je ikako moguće, instalira posljednja stabilna verzija nekog od Windows 10 operativnih sistema, kako bi se podignuo nivo sigurnosti. Ili, u suprotnom, ako doista smatrate da se nikako ne treba riješiti super popularne “sedmice” onda treba razmisliti o daleko kvalitetnijoj antivirusnoj soluciji i nekom od rješenja koja ako već ne sprječavaju, onda barem otežavaju ransomware napade na vaše računar. Ili jednostavno uključiti ažuriranje operativnog sistema.

Iako se u ovom trenutku WannaCry gotovo više i ne spominje, najgore bi bilo pomisliti kako se slični napadi, možda čak i gori i intenzivniji, neće ponoviti i u budućnosti. Zapravo, to uopšte nije sporno, samo je pitanje kada će se dogoditi novi val i koliko će raširen biti.

Oni koji su možda bili zahvaćeni napadom i još uvijek nisu uspjeli pronaći rješenje za vraćanje svojih datoteka bez plaćanja otkupa, što ionako ne jamči da će sve dobiti nazad, mogu rješenje potražiti u novoobjavljenom alatu koji ima “relativni uspjeh” u oporavku šifrovanih fajlova u njihovo orginalno stanje.

Benjamin Delpy u virtuelnom svijetu poznat kao “gentilkiwi” objavio je alat “wanakiwi” koji je dostupan na GitHub repozitorijumu i imao je uspjeha u povratu “otetih” fajlova. Alat radi samo na Windows XP i Windows 7 operativnom sistemu, no postoji i začkoljica, jer će ovaj alat vrlo vjerojatno očistiti vaše fajlove ali samo ako u međuvremenu niste restartovali svoj računar. Da je alat koristan i efektivan potvrdili su i stručnjaci iz Europol Cyber Crime centra.

(zimo)