Home Recenzije Samsung Galaxy A12 – test, recenzija i utisci

Samsung Galaxy A12 – test, recenzija i utisci

Samsung Galaxy A12

Kada pomislite na jeftine Android uređaje, vjerovatno pomislite na Xiaomi ili eventualno Huawei, ako vam ne smeta činjenica da noviji Huawei uređaji nemaju Google aplikacija. I to je pretežno to. Većina drugih proizvođača poput Nokie i Motorole bilježe niz čudnih poslovnih odluka koje su dovele do sve manjeg komada torte po imenu tržište mobilnih uređaja, te iako se trude da se vrate gdje su bili, i dalje nisu toliko zastupljeni na našim prostorima. Sa druge strane, tu su proizvođači na čiji spomen obično pomislimo na premium klasu, eventualno srednju klasu, ako govorimo o kvalitetnim performansama i kameri. Drugim riječima, iako imaju jeftinijih uređaja, nisu uvijek bili tako dobri. Međutim Samsung, kao jedna od takvih kompanija, očigledno planira to promijeniti. Kažemo očigledno zbog toga što nam je u redakciju pristigao Samsung Galaxy A12 čiji će test i recenzija ispod pokazati da iako ima nizak broj, definitivno premašuje očekivanja.

Osnovne informacije

Galaxy A12 predstavljen je u novembru 2020. godine, a u prodaju je pušten nepunih mjesec dana kasnije. Prvi utisak pri otpakivanju je bio da je ovaj telefon teži nego što smo očekivali (205 grama), međutim sa dimenzijama 164 x 75.8 x 8.9 milimetara se može reći da je očekivano za telefon ove cjenovne klase i dimenzija. Telefon je napravljen od plastike sa jako zanimljivom i malo grubljom teksturom nazad koja bi trebala spriječiti da uređaj klizi na glatkim površinama. Svejedno, preporučujemo da odmah kupite zaštitnu masku, kao i uvijek.

Ekran ovog uređaja ima dijagonalu 6.5 inča, rezoluciju od 720×1600 piksela te oko 270 piksela po inču. Omjer ivica je 20:9, a ekran zauzima oko 82% prednje površine. Nažalost, nije navedeno da li je ekran zaštićen nekim zaštitnim staklom poput Gorilla Glass, što je još jedan razlog da nabavite zaštitnu masku. Osim ekrana, tu je i selfi kamera rezolucije 8 MP smještena u teardrop notch. Kada smo već započeli priču o kamerama, na zadnjoj strani se nalaze četiri glavne kamere, međutim većini će biti zanimljive samo one dvije glavne: široka od 48 MP te ultraširoka od 5 MP. Druge dvije su makro kamera kao i senzor dubine, obje rezolucije 2 MP.

Za performanse ovog uređaja zadužen je MediaTek čipset, konkretno MT6765 Helio P35. Čine ga osmojezgreni procesor sa Cortex-A53 jezgrima, konkretno četiri brzine 2.35 GHz te četiri brzine 1.8 GHz, i PowerVR GE8320 grafički procesor. Kako postoji više varijanti ovog modela, tako je moguće dobiti 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, 4 GB RAM-a i 64/128 GB interne memorije, te 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije. Srećom, to je moguće proširiti microSDXC memorijskom karticom. Vjerovatno jedan od glavnih krivaca za težinu Galaxy A12 uređaja je baterija kapaciteta 5000 mAh koja podržava 15W brzo punjenje. I ako je zaista tako, onda nam ona ranije spomenuta težina i ne smeta.

Sa softverske strane, tu je Android 10 operativni sistem presvučen prepoznatljivim Samsung OneUI korisničkim interfejsom verzije 2.5. U trenutku pisanja recenzije (mart/april 2021. godine), uređaj je na februarskom sigurnosnom ažuriranju. U galeriji ispod možete pogledati i nešto detaljnije specifikacije kroz snimke ekrana iz CPU-Z aplikacije.

Sadržaj pakovanja

Jesu li i vas od malena učili da ne treba suditi o knjizi po koricama? Naravno, isto važi i za kutije razne elektroničke opreme, ali osim mobilnog telefona i kutija pomaže stvoriti sliku šta je pisac htio reći, koju je poruku kompanija željela poslati sa određenim proizvodom. Na premium uređajima je to, rekli bismo, i mnogo bitnije – ako plaćate premium cijenu, želite sve da zrači tim premium osjećajem, zar ne? Ali Galaxy A12 definitivno nije premium, te je kutija definitivno manje… zanimljiva, reći ćemo. Svejedno, u našem otpakivanju možete pogledati šta se sve nalazi u kutiji Galaxy A12 uređaja.

Dizajn i kvalitet izrade

Kao što smo spomenuli ranije, Galaxy A12 napravljen je od plastike, sa zanimljivom teksturom na poleđini. Ova tekstura trebala bi smanjiti šanse da vaš telefon odluči da odšeta sa klizavog stola, no nikad se ne zna. U svakom slučaju, ne planiramo to testirati.

Prednju stranu uređaja čini naravno ekran, sa selfi kamerom smještenom u vrhu u teardrop notch. Osim toga, tu je i zvučnik za pozive. Na poleđini, u gornjem lijevom uglu nalazi se ostrvo sa kamerama, te ispod ostrva LED blic. Čudna pozicija, do sada smo blic viđali na ostvu sa kamerama, međutim očigledno mu se na Galaxy A12 ne sviđa društvo. Ne osuđujemo ga, s obzirom da i dalje obavlja svoj posao. Pri dnu uređaja su podaci o certifikaciji. Zanimljivo je da ranije spomenuta tekstura ne prekriva cijelu pozadinu, već negdje oko dvije trećine iste – donji dio poleđine je “normalan”.

Što se tiče okvira uređaja, na lijevoj strani nalazi se utor za SIM kartice i memorijsku karticu. Pohvalno je što Galaxy A12 podržava istovremeno korištenje i dvije SIM kartice i proširenje memorijske kartice. Na desnoj strani je dugme za povećanje/smanjenje glasnoće, kao i senzor otiska prsta integrisan u dugme za paljenje/gašenje uređaja. Na vrhu se nalazi sekundarni mikrofon, a na dnu zvučnik, USB-C utor za punjenje, još jedan mikrofon, te zvijezda večeri – 3.5 milimetarski utor za slušalice. Zapravo, ako nas pitate, ne bi smio postojati jeftini mobilni uređaj koji ne posjeduje 3.5 milimetarski utor za slušalice.

Hardver i performanse

Kada je Galaxy A12 stigao na test u našu redakciju, prva hardverska zamjerka je bio definitivno MediaTek Helio P35 čip. Da, dolazi sa osmojezgrenim procesorom, i Helio procesori su napredovali dovoljno, međutim nemoguće je ne postaviti pitanje – zašto ne Exynos, koji bi trebao biti čak i jeftiniji? No ne ulazimo u razloge te odluke, cilj nam je iskoristiti situaciju u kojoj se nalazimo.

Situacija je sljedeća: nije Helio P35 loš, kao ni 4GB RAM-a koliko ima primjerak koji je došao kod nas na recenziju. Za svakodnevni rad je već odavno dovoljan osmojezgreni procesor sa 4GB RAM-a, a za igre… Pa, moguće je igrati i one nešto zahtjevnije igre međutim ne treba očekivati neku izvrsnu grafiku i performanse, jer ih ovaj čip definitivno ne može isporučiti.

Naravno, nijedan test i recenzija pa tako ni Galaxy A12 uređaja, ne bi bila potpuna bez benčmark testova. Naravno, postavlja se pitanje koliko su isti relevantni u današnje doba, međutim svakako ćemo ih obaviti – zanimljivo je vidjeti kvantizirane performanse nekog uređaja.

Softver

Slaba tačka jeftinijih uređaja je pretežno softver, odnosno redovnost softverskih ažuriranja. Međutim, Samsung je pretežno poznat kao proizvođač koji nema tih problema. Iz našeg iskustva, Samsung uređaji su dobivali sigurnosna ažuriranja relativno redovno. Kažemo relativno jer smo za vrijeme kada je vršen test i recenzija Galaxy A12 uređaja dobili februarsko sigurnosno ažuriranje, a već je bio kraj marta. Nažalost nećemo zadržati uređaj dovoljno dugo da vidimo kada će pristići martovska sigurnosna zakrpa, međutim cijenimo da će svakako stići – ne samo sada već i onda kada uređaj bude star godinu dana.

Naravno, kako je u pitanju Samsung uređaj, tu je i prepoznatljivi OneUI korisnički interfejs verzije 2.5. Pokretan je Androidom 10 i zasad još nema informacija o ažuriranju na Android 11. Što se tiče samog korisničkog interfejsa, tu nema mnogo priče – OneUI smo vidjeli i na drugim Samsung telefonima i već smo poprilično navikli na njega. Naravno, nema tu nekih naprednijih postavki, ili postavki specifičnih za određene uređaje (npr. Note seriju), tako je manje-više sve već poznato. U galeriji ispod možete vidjeti izgled nekih osnovnih ekrana.

Kamera

Jeftiniji Samsung uređaji, pa i neki iz srednje klase, do sada su imali jednu boljku – kvalitet kamere. Odnosno, bolje rečeno, ne bi to bila boljka da drugi proizvođači to nisu radili bolje. Međutim test i recenzija kamere na Galaxy A12 je pozitivno iznenađenje, s obzirom da je kamera definitivno bolja nego što smo očekivali.

No prije nego vam pokažemo kako to radi u praksi, prvo malo teorije. Glavne kamere dolaze u sljedećoj konstelaciji: široka kamera rezolucije 48 MP sa f/2.0 otvorom blende i autofokusom, ultraširoka rezolucije 5 MP sa f/2.2 otvorom blende i uglom od 123 stepena, te makro kamera i senzor dubine rezolucije 2 MP sa otvorom blende f/2.4. Kamere imaju mogućnost snimanja panorama fotografija kao i HDR. Prednja kamera ima rezoluciju 8 MP sa f/2.4 otvorom blende. A kako ove kamere funkcionišu u praksi možete pogledati u galeriji ispod.

Recimo nešto o kvalitetu videozapisa. I prednja i zadnja kamera snimaju u rezoluciji 1080p sa 30 fps (frejmova po sekundi), što i nije divno međutim dovoljno je za ovu cjenovnu klasu. Primjerak videozapisa možete pogledati ispod.

Iako inače ne bi bilo potrebe da spominjemo korisnički interfejs kamere, jer smo ga vidjeli na mnoštvu drugih Samsung uređaja, ipak ćemo ga spomenuti zbog jedne specifičnosti. Naime, kao što ćete primijetiti na fotografijama ispod, Galaxy A12 nema noćni mod. Odnosno, barem ne manuelni, s obzirom da je pri okidanju noćnih fotografija ipak potrebno malo duže zadržati telefon mirnim što implicira na postojanje neke vrste automatskog noćnog moda. Međutim, nema nikakve očigledne naznake za isti.

Baterija

Samsung Galaxy A12 dolazi sa litijum-polimerskom baterijom kapaciteta 5000 mAh. Kada se uzmu u obzir ostale specifikacije – ekran nešto manje rezolucije, procesor koji troši manje energije… Dobitna kombinacija, reklo bi se. I pretežno i jeste tako na uređajima ove cjenovne klase. Zahvaljujući brzom punjenju jačine 15W, punjenje je moguće obaviti za neka 2 sata, a baterija će vam bez problema trajati i do dva dana umjerenog korištenja. Naravno, moguće ju je iscijediti i za dan ukoliko ste posvećeni gejmingu i nekim zahtjevnijim poslovima, međutim vjerujemo da većina korisnika neće biti.

Zaključak

Naš test i recenzija Galaxy A12 prikazali su uređaj kao jeftini uređaj koji premašuje naša očekivanja kada su u pitanju Samsung jeftini uređaji, međutim koliko je ovaj uređaj zaista jeftin? Riječ je o cijeni od oko 200€, za koju se može reći da je prosječna cijena koju su korisnici na našim prostorima spremni izdvojiti za mobilni uređaj. I smatramo da je to okej cijena za ono što ovaj uređaj nudi.

Svakako, to ne znači da nemamo zamjerki. Za početak, ona glavna – ovaj uređaj podržava samo 802.11b/g/n, što je apsolutni apsurd za uređaj sa kraja 2020. godine. Za one manje tehnički osviještene, to znači da je ovaj uređaj moguće spojiti samo na 2.4 GHz jer ne podržava 5 GHz. No, telefon ima NFC, što je još jedna čudna biznis odluka u koju nećemo ulaziti. Galaxy A12 također nema kompas ni žiroskop, što je donekle i za očekivati.

Sa druge strane, u kutiji dobijete brzi punjač od 15W koliko je i zapravo maksimalna dopuštena jačina punjenja Galaxy A12. U zamjenu za to ne dobijete slušalice, ali vjerovatno ih imate od ranije tako da to i nije toliki problem. Senzor otiska prsta je zapravo na odličnoj poziciji i radi jako brzo, što je veliki plus.

No, kada se sve stavi na vagu, rekli bismo da je Samsung odradio dobar posao sa Galaxy A12 uređajem. Nismo oduševljeni, ali smo definitivno pozitivno iznenađeni, i možemo preporučiti ovaj mobilni telefon.