Home Apple iOS Poređenje specifikacija trenutnih premium mobilnih telefona Septembar 2018

Poređenje specifikacija trenutnih premium mobilnih telefona Septembar 2018

Izabrati najbolji mobilni telefon svake godine postaje sve teže zbog toga što svake godine na tržište dolaze sve bolji i bolji uređaji. Ove godine imali smo priliku vidjeti zaista dobre premium mobilne telefone, a neki od njih dolaze sa odličnim odnosom cijene i kvalitete. Ispod vam donosimo poređenje specifikacija ovogodišnjih premium modela mobilnih telefona, a na vama je da prosudite koji je najbolji od njih.

Ekran

Trend ekrana koji se proeže od ivica do ivica prihvata sve više proizvođača, te je sve više uređaja koji ispituju limite ove tehnologije i zauzimaju sve veći procenat prednje strane uređaja. Međutim, izuzetno je bitno da jedan takav ekran bude zaštićen, te proizvođači obraćaju pažnju i na to.

Iz tabele iznad očito je da su među premium modelima mobilnih telefona zastupljeni AMOLED odnosno OLED pameli prosječne veličine 6.2 inča koji uglavnom zauzimaju oko 80% prednje strane uređaja. I dok su neki proizvođači odlučili koristiti standardni 18:9 odnos ivica, većinom se eksperimentisalo sa ovim brojkama kako bi se stvorio što jedinstveniji i bolji uređaj.

Specifikacije

Osim proizvođača poput Apple-a i Huaweija koji su čipove za svoje mobilne telefone proizvodili sami, većina proizvođača za svoje premium uređaje koristi Qualcomm-ov Snapdragon 845 procesor. Samsung je, recimo, odlučio ponuditi dvije verzije svog premium Note9 uređaja: jednu sa Snapdragon čipom, te drugu sa svojim Exynos čipom. Također, možemo slobodno reći da 6 GB radne memorije postaje standard na mobilni uređajima, te da još samo par mobilnih uređaja dolazi sa 4 GB RAM-a.

Kada je u pitanju interna memorija, sve manje proizvođača nudi svoje uređaje u verziji sa 64 GB interne memorije, dok su se na tržištu pojavili i prvi uređaji sa 512 GB interne memorije. Međutim, sve manje proizvođača se odlučuje na ugradnju utora za microSD memorijsku karticu, onemogućavajući tako korisnicima proširenje interne memorije i tjerajući ih da u početku kupe verziju koja ima više interne memorije (te ujedno i košta više).

Kamera

Kamere na mobilnim telefonima su doživjele znatna unapređenja, a dijelom zbog toga što sve više telefona dolazi sa dva senzora kamere. Neki proizvođači na svojim uređajima koriste i tri senzora, poput Huaweija sa P20 Pro uređajem.

U suštini, proizvođači se uglavnom odlučuju za postavku od jednom običnog/širokougaonog senzora, te jednog telefoto senzora sa mogućnošću optičkog zumiranja. Jako je bitno imati stabilizaciju bilo kog tipa, te se proizvođači s razlogom oslanjaju na OIS (optička stabilizacija) umjesto na EIS (elektronska stabilizacija).

Naravno, za sjajne fotografije je, osim dobrog hardvera i mogućnosti poput varijabilnog otvora blende poput onog na Galaxy S9 i Note9 uređajima, potreban i sjajan softver koji će moći iskoristiti sve mogućnosti kamere.

Operativni sistem

Za nas u redakciji je jako bitno da uređaji budu ažurirani na najnoviju verziju operativnog sistema sa svim sigurnosnim zakrpama. Naravno, kada su premium uređaji u pitanju, proizvođači vode računa o redovnom ažuriranju, te tako svi uređaji sa naše liste imaju jednu od najnovijih verzija operativnog sistema koji ih pokreće. Sa ove liste “iskače” LG V35 ThinQ koji još uvijek nije ažuriran na najnoviju verziju Oreo operativnog sistema, te Xperia XZ3 koja već sada pokreće najnoviji Android 9.0 Pie.

Baterija

Izuzetno je bitno da uređaji ovih premium specifikacija imaju i što bolji životni vijek baterije – što uključuje i njihov kapacitet i brzinu punjenja. Iz tabele iznad vidimo da svi uređaji dolaze sa mogućnošću brzog punjenja (što je odlično), ali da samo jedan uređaj donosi najnoviju tehnologiju brzog punjenja – Xiaomi Mi 8.

Zaključak

Kao što smo rekli na početku teksta, jako je teško izabrati jednog pobjednika jer su svi uređaji zaista odlični. Sve se zapravo svodi na to šta vam odgovara, i imate li predrasuda prema određenim proizvođačima mobilnih telefona.