Home Recenzije Samsung Galaxy A71 recenzija, test, utisci i iskustva

Samsung Galaxy A71 recenzija, test, utisci i iskustva

Moramo priznati da samo u recenziju i test Samsung Galaxy A71 telefona ušli sa predrasudama. Prethodnik Galaxy A71 telefona, Galaxy A70 i njegov manji brat Galaxy A50 su pokazali da Samsung nije proizvođač koji je fokusiran samo na premum uređaje već da i te kako zna napraviti odličan i veoma kompetentan telefon/telefone u srednjoj klasi. Uređaje koji su mnogi, pa i naš portal, proglasili best buy uređajima u prošloj godini.

I dok su kolege iz redakcije već testirale i napisale recenziju Galaxy A51 telefona koju možete pročitati ovdje, naš zadatak je da vam razotkrijemo šta vam Galaxy A71 ima ponuditi te da li je podjednako dobra kupovina kao prošlogodišnji model.

Osnovne informacije (dizajn, pakovanje, ekran)

Kada uzmete Galaxy A71 u ruke, prvo što vam padne u oči je to koliko je telefon tanak i djeluje lagan uprkos svom velikom ekranu. Ova karakteristika je postignuta upotrebom plastike umjesto premium materija poput metala i stakla, I dok će mnogi negativno reagovati na tu činjenicu, mi ćemo vam skreniti pažnju da je plastika mnogo izdržljivija na padove. Negativna strana je to što čvrsti materijali poput metala ili kamena lakše ostavljaju tragove na plastici, posebno ako je visokosjajni premaz kakav se našao na našem testnom primjeru.

Kada smo kod našeg testnog primjerka pod oznakom SM-A715F/DS on je stigao u boji koju Samsung naziva Prism Crush Blue, odnosno u pitanju je jako blijedna nijansa plave koju je lako zamijeniti za blijedu nijansu zelene. Pored navedene boje, Samsung Galaxy A71 nudi još i u Crush Black (crnoj), Silver (srebrenoj), Blue (plavoj) te Pink (roze) bojama.

Kada su specifikacije uređaja u pitanju, Samsung je učinio dvije dobre stvari. Prva da je zadržao dimenzje slične prethodniku, odnosno Galaxy A71 je dugačak 16.36 cm, širok x 7.6 cm i debeo 0.77 cm uz neprimjetno manju težinu, tj. 179 grama u odnosu na 183 grama koliko teži Galaxy A70. Druga dobra stvar je da je Samsung zadržao Qualcomm Snapdragon čipset kao pokretačko sredstvo, pa je Galaxy A71 pokretan osmojezgrenim Snapdragon 730 čipsetom koji ima  dva jača Kryo 470 Gold jezgra na 2.2 GHz i šest slabijih  Kryo 470 Silver jezgara na 1.8 GHz. Grafički dio Snapdragon 730 čipseta čini Adreno 618. Naš testni primjerak je opremljen sa 6 GB radne memorije, a postoji i verzija sa 8 GB, dok u oba slučaja skladišna memorija je 128 GB.

Reklo bi se da je Galaxy A71 zadržao i ekran svog prethodnika, koji pored veličine od 6.7 inča ima identičan ostatak specifikacija, a to su da je AMOLED tipa rezolucije 2400×1800 piksela odnosno 20:9 omjera što čini gustinu ekrana od 393 piksela po inču. Dodajmo još kako ekran prekriva oko 87.2% prednje strane telefona što je pristojan rezultat u sredjem cjenovnom rangu kao i da se u ekranu nalazi optički čitač otiska prsta. Ekran je zaštićen Gorilla Glass 3 staklom, koje jeste stariji model, ali se smatra da je baš to staklo model koji ima najbolji balans između osjetljivosti na ogrebotine i izdržljivosti na pucanje prilikom sudara sa tvrdim predmetom (prilikom eventualnog pada).

Na vrhu telefona se nalazi pomoćni mikrofon, na dnu su USB Tip C 2.0 priključak za punjenje baterije od solidnih 4,500 mAh, zvučnik, glavni mikrofon te 3.5 mm audio priključak. Sa desne strane se nalazi dugme za paljenje te dugmad za kontrolu jačine zvuka.  Sa lijeve strane se nalazi slot za dvije nano SIM kartice i poseban slot za microSD karticu. I dok će mnogi pozdraviti postojanje 3.5 mm priključka za slušalice i posebnog slota za microSD karticu kako ne bi zauzimala mjesto druge SIM kartice, vaš recezent je mišljenja da u 2020. godini microSD karticama definitivno više nije mjesto u telefonima, a i da su cijene Bluetooth slušalica su dovoljno pale da 3.5 mm slot treba definitivno otići u penziju. Kada smo kod slušalica, Samsung u pakovanje pored USB Tip C kabla i punjača od 25W ubacio i slušalice koje se kablom povezuju upravo sa 3.5 milimetarskim priključkom na telefonu.

I dok ćemo se kamerama baviti u narednom segmentu namijenjenom upravo njima, od ostalih specifikacija vrijedi još spomenuti da je Samsung Galaxy A71 opremljen FM radiom, ugrađen je Bluetooth verzije 5.0, WiFi standardi koji telefon podržava su 802.11 a/b/g/n/ac, a od senzora posjeduje žiroskop, kompas, akcelerometar i senzor blizine.

Kamera

Kako kroz cijelu recenziju provlačimo poređenje Samsung Galaxy A71 telefona sa njegovim prethodnikom Galaxy A70, tako ćemo i utiske o kamerama početi sa tim da je rezolucija glavne kamere Galaxy A71 64 megapiksela, odnosno duplo je veća u odnosu na prethodnika što i ne čudi jer je veličina senzora (Samsung ISOCELL Bright GW1) porasla na 1/1.72″. Otvor blende je na žalost pao sa f/1.7 na f/1.8, a ostatak specifikacija je identičan, odnosno sočivo ima žižnu daljinu od 26mm, pikseli su 0.8 mikrona, a tu je i fazna detekcija autofokusa (PDAF).

Pored glavne kamere, nadogradnju je doživjela i ultraširoka kamera koja je sa 8 megapiksela kod Galaxy A70 porasla na 12 megapiksela, ali i zadržala otvor blende od f/2.2 te široko 12mm sočivo. Senzor dubine je isti kao kod prethodnika, odnosno u pitanju je 5 megapikselna kamera sa otvorom blende od f/2.2.

Samsung Galaxy A71 je od Galaxy A70 bogatiji za jednu kameru više, a to je makro kamera od 5 megapiksela malim senzorom od 1/5.0″, otvorom blende od f/2.4, makro sočivom od 25mm i krupnijim pikselima od 1.12 mikrona.

Glavna kamera putem spajanja 4 piksela u 1 (Quad-Bayer) kreira fotografije od 16 megapiksela koje su pristojnog kvaliteta za jedan telefon srednjeg cjenovnog razreda. Detalji i kontrast su dobri iako automatski HDR nekada pretjera pa detalja ponekad fali. Zasićenost boja je malo veća, kao što se i očekuje od Samsung telefona, ali na sreću nije pretjerana. Noćne fotografije su korektne, a noćni mod iako obara veličinu fotografija na 12 megapiksela. pravi prilično dobar posao s obzirom na cijenu uređaja. Boje nisu (pretjerano) isprane, a kako noćni mod zahtjeva svega 2 sekunde za aktivaciju, praktičan je za upotrebu za razliku od pojedinih konkurentskih telefona kod kojih noćni mod zahtjeva 4-6 sekundi. Na žalost Galaxy A71 ne posjeduje telefoto kameru, ali kao što možete vidjeti na priloženim fotografijama, glavna kamera pravi sasvim pristojne kropovane zoom fotografije izuzev ako pretjerate sa uvećanjem. Fotografije napravljene ultraširokom kamerom imaju dosta ispranije boje u odnosu na glavnu kameru, ali to je boljka od koje boluju i mnogo skuplji telefoni.

Dolazimo do centralno postavljene selfi kamere koja ima rezoluciju od 32 megapiksela, otvor blende f/2.2, sočivo od 26mm, veličinu senzora od 1/2.8″ i veličinu piksela od 0.8 mikrona. Iako i selfi kamera koristi Quad-Bayer tehnologiju spajanja 4 piksela u 1, fotografije koje pravi nisu veličine 8 megapiksela, nego su naknadno povećanje (upscaling) na 12 megapiksela. Koji je razlog za to izuzev marketinškog, zaista ne znamo. U svakom slučaju fotografije koje pravi selfi kamera su korektne, sa dobrim bojama i detaljima.

Video snimci koje glavna kamera Galaxy A71 telefona može napraviti su u 4k rezoluciji, odnosno preciznije 2160p ali samo u 30 frejmova u sekundi. Boje, kontrast i detalji su korektni, što možete vidjeti na priloženom video snimku. Vrijedi napomenuti da prilikom video snimanja Galaxy A71 koristi EIS, odnosno elektronsku stabilizaciju slike s obzirom da ne posjeduje optičku stabilizaciju.

Softver

Samsung je definitivno prešao dalek put od TouchWiz UI koji zaista nije bio dobar, do odličnog One UI u verziji 2.0 zasnovanog na Androidu 10 kojim je opremljen testirani telefon.

Dok je dizajn, jednostavnost, preglednost i količina opcija korisničkog interfejsa definitivno za pohvaliti, višak aplikacija poput bespotrebnog Internet web browsera pa možda čak i predinstaliranih Microsoft aplikacija (Office, LinkedIn, Outlook, OneDrive) se definitivno neće svima svidjeti. S druge strane Samsung je Galaxy A71 opremio sa Edge aplikacijama koje su vam vjerovatno poznate sa Samsung premium telefona te po nama mnogo korisnijom Live Transcribe aplikacijom koja služi da diktirani govor pretvara u tekst, a podržava i domaće jezike.

U moru mnogobrojnih opcija kojim je opremljen OneUI definitivno moramo istaći Dual Messenger mogućnost koja prepoznaje sve aplikacije za razmjenu poruka i daje vam mogućnost da koristite dva naloga ako koristite dvije SIM kartice. Da, takvu opciju imaju i mnogi drugi proizvođači telefona, ali je Samung telefon prvi koji je prepoznao sve aplikacije tog tipa koje koristimo.

Utisci u radu, baterija i zaključak

Samsung je mudro odlučio zadržati tim koji se dobro pokazao, odnosno opremiti nasljednika svog Galaxy A70 telefona Qualcomm čipsetom. Snapdragon 730 je jedan od najboljih čipseta u srednjem cjenovnom razredu, možda i najbolji kada se pogleda cijena i performanse. Kako je izrađen u 8 nanometarskom procesu, energetski je štedljiv, a uparen sa Samsung AMOLED ekranom omogućava Galaxy A71 telefonu da izvuče maksimum trajanja iz ugrađene 4,500 mAh baterije. Kako u paketu dolazi i 25W punjač sa Galaxy A71 se ne morate brinuti da će vas telefon ostaviti na cjedilu u toku dana. Mi smo tokom testa izvlačili i dan i po korištenja telefona na jednom punjenju baterije, što je s obzirom na broj notofikacija koje nam stižu, prilično dobar rezultat.

Dobar čipset (Snapdragon 730), solidna količina radne memorije (6G) i brza UFS 2.1 skladišna memorija iskombinovana sa Samsung One UI 2.0 korisničkim interfejsom se pokazala kao odlična kombinacina. Galaxy A71 ni u jednom trenutku nije zaštucao ili usporio ma koliko da samo se trudili opteretiti ga raznim aplikacijama.

Cijena ovog telefona od preko 400 evra jeste na gornjoj granici klase kojoj uređaj pripada, ali za tu sumu novca dobijete dobro izbalansiran uređaj koji nema bitnijih mana i za koji smo sigurni da će vas dugo služiti.