Home Recenzije Test i recenzija Samsung Galaxy Note20

Test i recenzija Samsung Galaxy Note20

Samsung Galaxy Note20

Samsung je s razlogom došao do pozicije na kojoj se nalazi, kada je u pitanju udio na tržištu mobilnih uređaja. Prepoznatljive Galaxy S i Note linije uređaja, kao konstante na čije prinove svake godine možemo računati, već godinama smještaju Samsung na poziciju lidera tržišta Android mobilnih telefona. Naravno, i ove godine uprkos pandemiji, korejski gigant je uspio na vrijeme predstaviti nove uređaje iz Galaxy Note linije, u vidu Note20 i Note20 Ultra uređaja. Ovih dana na vrata naše redakcije pokucao je upravo Galaxy Note20, a mi kao i uvijek imamo jedan cilj: testirati ovaj uređaj najbolje što možemo, te pobrinuti se da ovaj test i recenzija Galaxy Note20 odgovore na pitanje da li novi premium uređaj Note linije vrijedi vašeg vrijedno zarađenog novca.

Znate li da možete pratiti Balkan Android i putem Vibera?

Video recenzija

Prije nego na scenu stupe detaljan test i recenzija Galaxy Note20 uređaja u formatu na koji ste već navikli, za vas ovaj put imamo još nešto. Riječ je o recenziji u video formatu u kojoj smo se potrudili da obradimo sve glavne karakteristike ovog uređaja na nešto zanimljiviji način nego što to obično radimo u ovim tekstualnim recenzijama. Pozivamo vas da pogledate i našu video recenziju koja se nalazi ispod, te ukoliko vam se dopada, da nas podržite sa lajkanjem iste te eventualnom pretplatom na naš YouTube kanal. Hvala 🙂

Osnovne informacije

Po običaju, Samsung je nove članove Galaxy Note porodice, u vidu Note20 i Note20 Ultra, predstavio u augustu tekuće godine. Note20 je telefon dimenzija 161.6 x 75.2 x 8.3 milimetara, što ga čini punih 10 milimetara dužim te nekoliko milimetara širim od prošlogodišnjeg Note10 uređaja. Ovogodišnji Note je također i teži, međutim sa svojih 192 grama nije najteži telefon koji smo imali priliku recenzirati, niti se njegova težina značajno osjeti. A glavni krivac za veličinu Note20 je Super AMOLED Plus ekran dijagonale 6.7 inča, koji ove godine dolazi u duguljastom 20:9 omjeru i rezoluciji 1080×2400 piksela. To, kada se sabere, oduzme i šta već ne, rezultira sa oko 393 piksela po inču.

Ispod haube Samsung je smjestio svog najboljeg konja za utrku – Exynos 990 osmojezgreni procesor, koji se sastoji od dvije Mongoose M5 jezgre brzine 2.73 GHz, dvije Cortex-A76 jezgre brzine 2.50 GHz te četiri Cortex-A55 jezgre brzine 2.0 GHz. Tu je i Mali-G77 MP11 grafički procesor, te 8 GB radne memorije zajedno sa 256 GB interne memorije, što je jedina konfiguracija ovog uređaja. Također, nema mjesta za memorijsku karticu, što je još jedna stvar za koju Samsung smatra da vam nije potrebna ukoliko kupujete “jeftini” Note20.

Na ostrvu kamera naseljene su tri kamere, i to u sljedećoj konfiguraciji: glavna, široka, rezolucije 12 MP sa f/1.8 otvorom blende, telefoto rezolucije 64 MP sa otvorom blende f/2.0, te ultraširoka rezolucije 12 MP sa otvorom blende f/2.2. Osim kvalitetnih fotografija, kojim ćemo se pozabaviti kasnije, ova kamera ima mogućnost snimanja videozapisa u 8K, 4K, FHD te HD rezoluciji, zajedno sa stereo snimanjem zvuka zahvaljujući tri mikrofona na uređaju, te stabilizaciji koristeći Gyro EIS i OIS, odnosno elektronskom i optičkom stabilizacijom slike. Selfi kamera dolazi u rezoluciji 10 MP sa f/2.2 otvorom blende, te ima mogućnost snimanja videozapisa u 4K i FHD rezoluciji.

Tu je svakako i Android 10 operativni sistem zajedno za OneUI 2.5 korisničkim interfejsom, te baterija kapaciteta 4300 mAh koju je moguće puniti brzim punjačem jačine 25W, ili brzim bežičnim punjačem snage 15W. Osim toga, ovaj uređaj ima i mogućnost reverzibilnog bežičnog punjenja jačine 4.5W.

Sadržaj pakovanja

Nekima kutije nisu toliko zanimljive, dok neki od nas vole pogledati šta se to osim njihovog novog ljubimca još nalazi u kutiji, te naravno kako je sve raspoređeno i predstavljeno kupcu. Kao i uvijek, ispod vam donosimo video otpakivanja ovog uređaja, a vi prosudite da li je vrijedan vašeg vremena.

Dizajn i kvalitet izrade

Premium telefon podrazumijeva i premium materijale, zar ne? E pa ne. Odnosno, ne striktno. Iako Note20 spada u premium klasu, te dolazi po premium cijeni, nisu baš svi materijali premium. Naime, Samsung je odlučio da na poleđinu Note20 stavi plastiku umjesto nekog više premium materijala poput stakla. Moguće da im je ponestalo ideja kako da Note20 Ultra učine boljim i “više premium” uređajem od “običnog” Note20, pa je ovo proizašlo kao rezultat te dileme. No treba biti pozitivan – makar je teže razbiti poleđinu uređaja (iako ne nemoguće – nismo pokušavali, a ne preporučujemo ni vama).

U svakom slučaju, dizajn nije ništa neočekivano. Naprijed je Super AMOLED Plus displej dijagonale 6.7 inča, na vrhu kojeg se nalazi selfi punchole kamera. Iznad ekrana nalazi se zvučnik za telefonske razgovore. Ovaj zvučnik služi i kao drugi zvučnik pri reprodukciji medijskog sadržaja, stvarajući efekat stereo zvuka. Na zadnjoj strani nalazi se ostrvo sa kamerama, te podaci o brendu i certifikaciji. Dugmad za promjenu glasnoće zvuka, kao i power dugme, nalaze se sa desne strane, a slot za SIM kartice je na vrhu uređaja. Jedina relevantna promjena, rekli bismo, nalazi se na donjem dijelu uređaja, u vidu pozicije S Pen olovkice. Ove godine, ona se nalazi u donjem lijevom uglu, umjesto u donjem desnom, na što smo dosad navikli.

Hardver i performanse

Općepoznata činjenica je da Samsung u svoje uređaje ugrađuje Exynos procesore koji su konkurencija Qualcomm-ovom Snapdragon procesoru koji dominira na tržištu. Zbog toga vas neće iznenaditi činjenica da Note20 dolazi sa Exynos 990 procesorom, uparenim sa Mali-G77 MP11 grafičkim procesorom, te 8 GB radne memorije i 256 GB interne memorije. Sa druge strane, kupci ovog uređaja u SAD-u imaju nešto drugačiji tretman u vidu Qualcomm Snapdragon 865+ procesora i Adreno 650 grafičkog procesora (sa istom količinom radne i interne memorije).

I to nije ništa neobično, proizvođači mobilnih uređaja imaju običaj da na različitim tržištima nude različite verzije mobilnih telefona, u vidu razlike u radnoj/internoj memoriji, povremeno i procesorima. Međutim, kako je jedina razlika između ove dvije verzije Galaxy Note20 procesor, moglo bi se reći da su oni u suštini manje-više identični, odnosno da za isti novac dobivate isti telefon nezavisno od toga gdje je kupljen, zar ne? Ne. Globalna verzija telefona sa Exynos procesorom ipak ima nešto lošije performanse od Snapdragon verzije, iako se to u zvaničnoj dokumentaciji nigdje ne navodi (niti ima neke relevatne razlike u cijeni).

No to ne znači da nas Samsung laže o performansama ovog uređaja, već jednostavno da izostavljaju neke činjenice koje bi trebali spomenuti. U svakom slučaju, obje verzije Note20 uređaja odlično obavljaju sve zadatke koji im se zadaju, bilo da je u pitanju neka grafički zahtjevna igra, neki “teži” multitasking, ili jednostavno surfanje po internetu i društvenim mrežama. I drugačije nismo ni očekivali.

Softver

Android operativni sistem je otvorenog koda (dostupan svima za korištenje i modifikaciju). To automatski podrazumijeva da postoji u mnogo različitih ruha i izdanja – odnosno stručno rečeno, korisničkih interfejsa. Samsung na svojim telefonima Android “oblači” u svoj OneUI korisnički interfejs, koji s Note20 dolazi u verziji 2.5 što je trenutno i najnovija. Naravno, podrazumijeva se da je u pitanju Android 10, a planirano je i ažuriranje na Android 11.

Naravno ovo nije naš prvi susret sa OneUI korisničkim interfejsom, a vjerovatno nije ni vaš. Ukoliko nas pratite redovno, primijetiti ćete da smo verziju 2 (iako malo stariju, konkretno 2.0 i 2.1) imali priliku vidjeti i na drugim uređajima korejske kompanije – naprimjer na Galaxy S10 lite, ili na Galaxy Note10 lite. Suštinski, i verzija 2.5 je manje-više ista po pitanju ključnih mogućnosti. Edge ekran je i dalje tu, kao i nametljivi Bixby. Dual messenger opcija koja vam dopušta korištenje dva korisnička računa u aplikacijama koje to inače ne podržavaju je također prisutna. Međutim nakon testiranja nekoliko verzija OneUI korisničkog interfejsa, ipak imamo jednu primjedbu: bilo bi korisno da se podrška za ovu mogućnost proširi na više aplikacija, a ne samo one mainstream poput Vibera, WhatsAppa i Facebook Messengera. Naravno, snimke ekrana možete pronaći ispod.

Ukoliko želite nešto detaljniju analizu OneUI korisničkog interfejsa, svakako pročitajte i recenzije navedene iznad. Ovaj test i recenzija Galaxy Note20 će se malo više posvetiti onim što čini Galaxy Note uređaje jedinstvenim – S Pen olovkicom, odnosno konkretno softverskim mogućnostima koje ona donosi na ovom modelu.

S obzirom da je u pitanju olovkica koja ima Bluetooth povezivost, kao i prethodna generacija, S Pen olovkica proširuje vaše korisničko iskustvo. Zahvaljući ugrađenom akcelerometru i žiroskopu, raznim pokretima moguće je navigirati uređajem čak i kada olovkica nije jako blizu telefonu. Tako je moguće vršiti navigaciju (nazad, početni zaslon, nedavne aplikacije), mijenjati fotografije u galeriji, i slično. Svaki put kada olovkicu vratite u kućište telefona ona dopunjava svoju bateriju (i to jako brzo), a bez punjenja može trajati do 24 sata korištenja.

Kamera

Nijedan test i recenzija, pa ni novog Galaxy Note20 uređaja, nisu potpuni bez testiranja jedne od danas najbitnijih stvari na mobilnim telefonima: kamere. A one su otprilike kvaliteta kakav bi i očekivali na uređaju premium klase – naravno, “jeftinijem” uređaju premium klase. Na papiru, u pitanju su tri senzora: glavni 12 MP sa f/1.8 otvorom blende, Dual Pixel PDAF (Phase Detection Autofocus, autofokus sa detekcijom faze) te OIS (Optical Image Stabilization – optičkom stabilizacijom slike); telefoto od 64 MP sa f/2.0 otvorom blende, PDAF, OIS i 3x hibridnim zumiranjem; te 12 MP telefoto senzor sa f/2.0 otvorom blende koji pokriva vidno polje od 120˚.

Fotografije napravljene sa Galaxy Note20 imaju nešto toplije boje nego što smo navikli što povremeno dovodi do manje reprezentativne bijele boje, međutim u većini ostalih slučajeva izgledaju jako dobro. Na dnevnim fotografijama (i generalno u uslovima dobrog osvjetljenja), detalja ima dovoljno. U noćnim uslovima detalja je nešto manje, međutim fotografije svejedno pariraju drugim flagship uređajima iz ove klase, poput prošlogodišnjeg Phone 11 te kompanijinog Galaxy S20. Generalno, nemamo zamjerki na kvalitetu fotografija, a s obzirom da slika govori više od hiljadu riječi, svakako pogledajte fotografije i sami i javite nam vaše utiske.

Ono što je bitno napomenuti jeste da kamera ima ugrađen noćni mod, koji može napraviti popriličnu razliku kada su u pitanju uslovi sa minimalno osvjetljenja. U galeriji ispod možete pogledati nekoliko fotografija napravljenih bez i sa noćnim modom.

Kao što smo ranije spomenuli, ostrvo sa kamerama sadrži tri senzora: glavni, ultraširoki i telefoto. Naravno, red bi bio testirati sva tri, te vam ispod donosimo uporedne fotografije napravljene sa ova tri senzora.

Osim toga, ispod vam donosimo i test videozapisa, u kojem prikazujemo mogućnosti snimanja videa na sve tri kamere.

Softver kamere je standardan, te nudi uglavnom sve postavke kao na ostalim Samsung uređajima. Naravno, postavke kvalitete fotografija i videozapisa su bogatije nego na ostalim Samsung uređajima, kako bi se potpuno iskoristile mogućnosti kamere. U svakom slučaju, screenshote možete pogledati u galeriji ispod.

Baterija

Samsung je u Note20 ugradio litijum-jonsku bateriju kapaciteta 4300 mAh, zajedno sa mogućnošću brzog punjenja brzinom do 25W. Osim toga, ovaj uređaj moguće je puniti i bežično podržanim Qi/PMA bežičnim punjačem snage 15W. Na papiru sve je divno, međutim šta to znači u praksi? Naš test i recenzija baterije Galaxy Note20, koji podrazumijeva “mučenje” baterije u raznim scenarijima, pokazali su da Note20 može izdržati oko dan normalnog korištenja sa približno 6 sati konstantno upaljenog ekrana.  Naravno, ovaj broj može biti i manji ukoliko imate običaj da konstantno koristite mobilni telefon, tako da kao što bi rekli amerikanci – your mileage may vary. U svakom slučaju, ovaj rezultat je prosječan, dakle nije u pitanju ništa iznenađujuće.

Jedna od zanimljivih mogućnosti koje se tiču baterije jeste mogućnost reverzibilnog bežičnog punjenja snage do 4.5W. Ova mogućnost dopušta Note20 da svojim kapacitetom baterije puni druge uređaje koji imaju mogućnost bežičnog punjenja.

Zaključak

Kao što smo spomenuli na početku, tekstovi poput ovog imaju jedan cilj: da vam predstave uređaj o kojem govore u najboljem i najlošijem svjetlu, i na koncu da sve to razdvoje na dva tasa vage i odgovore na nekoliko bitnih pitanja, kao i ono najvažnije pitanje: da li ovaj uređaj vrijedi vašeg novca?

Prije nego odgovorimo na glavno pitanje, imamo par stvari za reći. Test i recenzija Galaxy Note20 vjerovatno su nas najviše naučili o tome kako razdvojiti dva premium uređaja, i kako učiniti onaj skuplji uređaj privlačniji kupcima. Plastika na poleđini (odnosno generalno “lošiji” materijali), manji izbor konfiguracija interne i radne memorije (ili u ovom slučaju, nedostatak istog), te lošije kamere (iako upakovane u mnogo elegantnije pakovanje), vjerovatno su najbolji način da se korisnicima da do znanja – koliko para, toliko muzike. I to je uglavnom okej, međutim sve ima svoje granice.

Ali možda niste izbirljivi kao mi. Čak ni mi u redakciji nismo potpuno složni po ovom pitanju. Dok nekima smeta ova razlika – konkretno, plastika na poleđini i kamere otprilike u rangu nekih prošlogodšinjih flagship uređaja (pri čemu mislimo na iPhone 11) – nekima je to uredu. Dobro, možda ne baš sasvim uredu, ako se uzme u obzir cijena po kojoj se ovaj uređaj trenutno može nabaviti (oko 700€). Međutim, mi na Balkanu imamo običaj čekati da cijena “padne” odnosno da kupovina jedostavno postane povoljnija. I obično nam to i jeste presudni faktor: cijena.

To nas vraća na srž recenzije: vrijedi li Note20 vašeg novca? Ukoliko ste izbirljiviji i smeta vam što za cijenu premium uređaja, ipak nije loše razmotriti i neke druge opcije, uključujući i Note20 Ultra (ili jednostavno sačekati pad cijene, ako vam se ne žuri). Ali ako vam ne smeta plastika i slični načini štednje i razdvajanje jednog od drugog premium uređaja iste porodice, onda definitivno da, Note20 je telefon za vas.