Home Android Zbog čega Android korisnici dobijaju ažuriranja rjeđe od iOS korisnika?

Zbog čega Android korisnici dobijaju ažuriranja rjeđe od iOS korisnika?

Android update

Ukoliko ste korisnik Android uređaja, sigurno vam je poznata situacija kada čekate neko ažuriranje za vaš uređaj, međutim ono ne dolazi na vrijeme. Štaviše, najnovija studija o sigurnosti korisnika mobilnih uređaja otkrila da mnogi proizvođačli Android uređaja ne ažuriraju svoje uređaje na vrijeme, a često i lažu o promjenama koje dolaze sa ažuriranjem – problem koji korisnici Apple iOS uređaja definitivno nemaju. No, zbog čega se to dešava?

Problem diverziteta

Kao što je svima poznato, Android je sistem otvorenog koda, što znači da ga drugi proizvođači mogu modifikovati po želji i prilagođavati svojim potrebama. To dovodi do pojave sve više različitih ROM-ova. Naravno, to je dobro za korisnike što se tiče izbora uređaja – svaki korisnik može pronaći uređaj koji najviše odgovara njegovim ili njenim potrebama, međutim taj diverzitet onemogućava sigurnosnim ažuriranjima da brzo i konzistentno stižu na sve mobilne uređaje pokretane Android operativnim sistemom. Naravno, kada su u pitanju uređaji koje proizvodi Google i koji dolaze sa “čistim” Androidom, ovaj problem ne postoji jer ažuriranja bivaju direktno dostavljena od Googlea do korisnika. Međutim, za korisnike uređaja drugih proizvođača taj put je malo kompleksniji.

Naime, nakon što razvije određeno sigurnosno ažuriranje, Google ga dostavlja proizvođaču kako bi ga on mogao implementirati u svoju verziju Androida i dostaviti ostalim korisnicima. Proizvođač, osim što mora prilagoditi sigurnosno ažuriranje svojoj verziji Androida, često mora sarađivati sa operaterom koji kontroliše kakav softver će se naći na uređajima, što iziskuje dodatno testiranje u laboratorijama koje često imaju ograničene resurse, što direktno vodi do odlaganja sigurnosnog ažuriranja.

Sa Apple-om je situacija radikalno drugačija. Za početak, uređaja pokretanih iOS-om ima manje nego uređaja pokretanih Androidom, odnosno testiranje je potrebno izvršiti samo na nekoliko modela iPhone ili iPad uređaja. Dalje, sve uređaji koje pokreće iOS operativni sistem proizveo je Apple i ažurira Apple lično, bez ikakvih posrednika – čak ni operateri ne kontrolišu kada će ažuriranja stići na određeni uređaj pokretan iOS operativnim sistemom.

Iako Google intenzivno radi na ubrzavanju samog procesa ažuriranja bitnih servisa i aplikacija poput Google Play servisa ili web preglednika, Google ne može uticati na činjenicu da drugi proizvođači Android uređaja ne mogu ili ne žele ažurirati svoje uređaje toliko brzo. Naravno, ne kasne svi proizvošači sa ažuriranjem – velike kompanije poput Samsunga i Sonyja se trude da korisnici njihovih uređaja dobiju ažuriranja što prije, međutim kada su u pitanju manje kompanije poput Huaweija, HTC-a i drugih, to nije slučaj.

No, nisu proizvođači mobilnih uređaja uvijek krivi. Kao što je ranije spomenuto, veliki izbor različitih Android uređaja ima i svoje mane, a jedna od njih je i zavisnost od proizvođača procesora za mobilne uređaje. Softver, naime, često mora proći “kroz ruke” proizvođača čipova poput Qualcomm-a ili MediaTek-a, koji naravno mora softver prilagoditi tačno određenom čipu koji se nalazi u uređaju za koji se sprema ažuriranje. Problem je u tome što se, prema rezultatima studije, MediaTek pokazao kao proizvođač koji ima tendenciju da preskače ažuriranja.

Zbog čega se to dešava?

Jedan od glavnih razloga je novac. Ukoliko kupujete uređaj koji košta 100-200€, morate imati na umu da je proizvođač osim na proizvodnju samog uređaja potrošio izvjesnu svotu novca na pakovanje uređaja, te marketing istog i na kraju, dostavljanje uređaja do prodavača ili do vas lično. Samim tim, ne možete očekivati da takav uređaj dobije sva najnovija ažuriranja, jer se proizvođačima to jednostavno ne isplati.

Bitno je, naravno, i koliko prozvođače zanima sigurnost uređaja koje dostavljaju korisnicima, što se također može povezati sa novcem odnosno troškom koji dolazi sa unapređenjem sigurnosti čipova i mobilnih uređaja. Tu proizvođačima u pomoć uskače i Google koji stalno provjerava svoju prodavnicu aplikacija kako bi na vrijeme uočio i uklonio aplikacije koje imaju za cilj da naštete korisnicima, te se proizvođači nerijetko i oslanjaju na činjenicu da je “veliki brat” tu i da će sve biti uredu.

Još jedan bitan faktor koji utiče na brzinu ažuriranja uređaja jeste stav kineskih proizvođača prema softverskim ažuriranjima, odnosno njihova politika da dostave uređaj brzo i jeftino, te onda ne pruže adekvatnu softversku podršku za taj uređaj. S obzirom da tržište puni sve više takvih uređaja, to svakim danom postaje sve veći problem koji će prije ili kasnije morati biti riješen.

(androidauthority)