Home Android Apple nije siguran kao što se to misli

Apple nije siguran kao što se to misli

Već smo pisali i diskutovali o zabludi u kojoj se misli da je Apple iOS više siguran od Android operativnog sistema. Pa smo zbog toga odlučili da to potkrijepimo jednim praktičnim primjerom i pričom, koja je aktuelana ovih dana.

Naime, ako ste pratili većina medija koji se bave dnevnim vijestima je prenijela vijest da se na Internetu pojavio ogroman broj golih slika poznatih ličnosti. Te slike su se prvo pojavile na sajtu 4Chan i veoma brzo su se proširile Internetom. Taj događaj je nazvan “The Fappening”, a u kome su otkrivene golišave slike Jennifer Lawrence, Kate Upton, Kim Kardashian, Rihanne, Kirsten Dunst, Selene Gomez i mnogih drugih.

Vjerovatno se pitate kakve veze ta vijest o golišavim slikama ima sa ovim tekstom, pa razlog je jednostavan. Većina ovih slika je ukradena dirketno sa sa iCloud naloga tih poznatih ličnosti. Za one koji nisu upućeni iCloud je Apple servis koji sinhronizuje slike, video i druge podatke sa raznih Apple uređaja dirketno na Apple Cloud servere.

Meta podaci jasno pokazuju da je većina slika fotografisana sa nekim od Apple uređaja, a i opšte je poznat trend da većina poznatih ličnosti koristi iPhone. Vjerovatno se pitate, pa kako ste to desilo zar Apple i iOS nisu sigurni?

iCloud

Eksperti za bezbjednosti tvrde da su hakeri došli do slika vjerovatno zbog loših lozinki korisnika i propusta u samom iClodu sistemu. Naime, ljudi se prilično loši sa biranjem svojih lozinki, tako da na Internetu vrlo lako možete naći 500 najčešćih lozinki na svijetu. Hakeri su vrlo vjerovatno izvršili klasični brute force napad u kome su probali ogroman broj kombinacija. Ovo su sve naravano nagađanja i ništa još nije zvanično, jer haker ili više njih nije se oglasio na koji način je došao do slika.

Što se tiče ovog konkretnog slučaja ovo je izgleda vrlo vjerovatno i tačno,  jer Apple je rekao da istražuje šta se tačno desilo i da su već pustili sigurnosnu popravku, kako se ovo ne bi ponovilo. U ovoj sigurnosnoj popravci, Apple je ograničio broj ponavljanja lozinke na pet puta, prije nego što se onemogući Apple ID. Zanimljiv je podatak da je dosta ukradenih slika bilo obrisano sa iCloud servisa, ali izgleda ipak i da kad obrišete slike, one i dalje stoje tamo negdje na nekom serveru.

android-malware

Ova priča je bitna nam iz cilja da dokažemo da Apple i njegov iOS operativni sistem i nije toliko siguran kao što mnogi misle. Nema operativnog sistema koji je potpuno siguran. Propusti i slabe tačke će uvijek biti pronađene u samom operativnom sistemu, dok god postoji interesovanje hakera za to. A, kako su iOS i Android uređaji najpopularniji telefoni na svijetu, onda je sasvim jasno da postoji veliko interesovanje za njih.

Ako na svom telefonu imate osjetljive podatke, nebitno da li su to slike, video ili neki drugi oblik informacija, ne možete se samo osloniti na sigurnost samog operativnog sistema, nego upotrijebite zdrav razum i logiku. Ja recimo nikad ne bih postavljao priavtne i osjetljive slike na neki cloud servis, posebno ne da sam neka poznata ličnost.

Možete isključiti automatski backup slika i podataka na cloud servere, koristite sigurnije i jače lozinke i naravno na kraju krajeva koristite zdrav razum i logiku, to je ono što je najvažnije.