Home Recenzije Samsung Galaxy A02s – test, recenzija i utisci

Samsung Galaxy A02s – test, recenzija i utisci

Samsung je Galaxy A02s predstavio u novembru 2020. godine, međutim ovaj telefon je u prodaju dospio tek u januaru tekuće 2021. godine. U pitanju je telefon sa dimenzijama 164 x 75.9 x 9.1 milimetara te težine 196 grama napravljen primarno od plastike (izuzev očiglednog staklenog dijela naprijed). Ekran ovog uređaja ima dijagonalu 6.5 inča, rezoluciju od 720×1600 piksela te oko 270 piksela po inču. Omjer ivica je 20:9, a ekran zauzima oko 82% prednje površine. Nažalost, nije navedeno da li je ekran zaštićen nekim zaštitnim staklom poput Gorilla Glass. Osim ekrana, naprijed je i selfi kamera rezolucije 5 MP smještena u teardrop notch. To naravno nije jedina kamera na uređaju: na zadnjoj strani se nalaze tri glavne kamere, međutim to je ništa više nego marketinški broj. Zašto? Pa, glavna široka kamera od 13 MP obavlja većinu posla, a osim nje tu su i makro kamera kao i senzor dubine, obje rezolucije 2 MP.

Ispod haube dočekati će vas Snapdragon SDM450 čipset, odnosno Snapdragon 450. Čine ga osmojezgreni procesor sa Cortex-A53 jezgrima, konkretno četiri brzine 2.35 GHz te četiri brzine 1.8 GHz te Adreno 506 grafički procesor. Kako postoji više varijanti ovog modela, tako je uz 32 GB interne memorije moguće dobiti 2/3 GB RAM-a, dok je uz 64 GB interne memorije rezervisano 3 GB RAM-a. Srećom, to je moguće proširiti microSDXC memorijskom karticom. Jedna od pozitivnih karakteristika je baterija kapaciteta 5000 mAh koja podržava 15W brzo punjenje. Ništa impresivno u svakom slučaju, ali je tu.

Sa softverske strane, tu je Android 10 operativni sistem presvučen prepoznatljivim Samsung OneUI korisničkim interfejsom verzije 2.5. Planirano je i ažuriranje na Android 11 i OneUI 3.1. U galeriji ispod možete pogledati i nešto detaljnije specifikacije kroz snimke ekrana iz CPU-Z aplikacije.

Sadržaj pakovanja

Pakovanje Samsung Galaxy A02s telefona je relativno jednostavno, što se i može očekivati od telefona u ovom cjenovnom rangu. Međutim, i dalje dolazi sa svim osnovnim i neophodnim komponentama. Osim uputstva za korištenje kao i punjača, Samsung vam uz Galaxy A02s poklanja i slušalice, s obzirom da ovaj telefon i dalje posjeduje 3.5 milimetarski utor za punjenje.

Dizajn i kvalitet izrade

Kao što se očekuje od telefona nižeg cjenovnog ranga, Galaxy A02s je napravljen od plastike. Na prednjoj strani nalazi se ekran dijagonale 6.5 inča sa selfi kamerom na vrhu, smještenom u teardrop notch. Iznad ekrana nalazi se naravno zvučnik za pozive.

Kada je riječ o zadnjoj strani, tu možemo pronaći tri glavne kamere kao i LED blic. U donjem dijelu nalazi se Samsung logo te podaci o certifikaciji. Zanimljivo je da na poleđini možemo pronaći zanimljivu teksturu kakvu smo imali priliku viđati i na nekim skupljim Samsung uređajima. Sa donje strane uređaja nalaze se zvučnik, tip C utor za punjenje, mikrofon i 3.5 milimetarski utor za slušalice. Gornji dio je relativno prazan, te sadrži samo sekundardni mikrofon. Na lijevoj strani nalazi se utor za SIM kartice, a sa desne strane su dugmad za podešavanje glasnoće zvuka te power dugme.

Hardver i performanse

Sa jeftinim uređajima automatski dolazi i pretpostavka da je u njima jeftinija varijanta procesora, zar ne? Sa Galaxy A12 uređajem smo očekivali Exynos procesor kao način za smanjenje cijene, međutim kada malo više razmslimo o tome, Samsung se vjerovantno ne želi posvetiti razvoju Exynos procesora za uređaje koji nisu flagship serija (što je razumljivo s obzirom da i Exynos procesori u flagship uređajima ne postižu performanse kao konkurentni Snapdragon procesori). To bi značilo da jeftiniji uređaji dolaze sa MediaTek procesorima, jedino to ima smisla, zar ne? Pa… Ne. Samsung je odlučio da Galaxy A02s dolazi sa Snapdragon procesorom, odnosno konkretno Snapdragon SDM450 čipom sa osmojezgrenim procesorom brzine 1.8 GHz te Adreno 506 grafičkim čipom. Kako i zašto, ne pitajte nas.

Jasno, Snapdragon procesori vjerovatno i dalje najbolje obavljaju posao, međutim ako je cilj ponuditi jeftin i konkurentan uređaj, zar Snapdragon nije najskuplja varijanta? Tu nelogičnost na stranu, Snapdragon 450 obavlja posao dobro zajedno sa 3 GB RAM-a koliko se nalazi u verziji A02s koji je stigao u našu redakciju. Performanse u igrama su solidne, međutim ne treba očekivati previše. Zapravo, prava poenta ovog uređaja je ne očekivati previše, što neki definitivno očekuju. Čak i za recenziju Galaxy A12 koji smo ocijenili kao solidan jeftini Samsung telefon, smo dobili komentare da uređaj ne može obavljati ni osnovne zadatke fluidno. I to je istina, ali samo djelomično – ako ga pretrpate podacima i aplikacijama (što je, kada malo razmislimo, većina prosječnih korisnika), naravno da neće funkcionisati kako bi trebao.

Kratko i jasno – Galaxy A02s je entry-level uređaj i namijenjen je manje zahtjevnim korisnicima. Definitivno ga ne bismo koristili u redakciji, ali to ne znači da to nije dobar telefon za djecu i starije korisnike kojima ne trebaju vrhunske performanse. Naravno, tu se javlja problem moderne generacije mlađih korisnika koji odrastaju uz ekran (često i previše blizu istog), međutim naravno mi govorimo o idealnim okolnostima.

U galeriji ispod možete pogledati detaljne specifikacije Galaxy A02s telefona, kao i rezultate benchmark testova.

Softver

Samsung je ranije svojim korisničkim interfejsom stekao realtivno negativnu reputaciju, s obzirom da je tadašnji TouchWiz obavljao jako loš posao na jeftinijim uređajima. Zapravo ne samo na jeftinijim – čak i flagship uređaji su imali tendenciju usporavanja vremenom. Za sve je bila kriva loša optimizacija i previše bloatware odnosno nepotrebnih aplikacija, međutim Samsung je od tada napredovao. TouchWiz je otišao u penziju i sada je tu OneUi, i mi u redakciji ga svakako smatramo jednim od najljepših korisničkih interfejsa na Android-u. Međutim kakav posao OneUI obavlja na jeftinijim uređajima?

Odgovor je – solidan. Odnosno, kako bi se reklo, not great, not terrible. Samsung je znatno napredovao i vidljivo je da OneUI radi dobro koliko može raditi, ali smatramo da i dalje ima prostora za optimizaciju. Naravno, to je dijelom i do činjenice da ovaj mobilni telefon ima samo 3 GB RAM-a. Da, znamo, neki od vas će reći da je to dovoljno, međutim ipak mislimo da je idealna brojka 4 GB. Međutim, u ovom trenutku to nije ni bitno, s obzirom da sada govorimo o softveru.

Kao što smo spomenuli nešto ranije, Samsung je obavio jako dobar posao sa OneUI korisničkim interfejsom, što smo imali priliku vidjeti i na drugim Samsung uređajima koji su bili kod nas na recenziji. Naravno, izostaju opcije specifične za određene serije uređaja (Galaxy Note, gledamo u tebe i S Pen) ali sve u svemu to je onaj isti OneUI. Naravno, kao i uvijek, snimke ekrana možete pogledati u galeriji ispod.

Kamera

Većina vas će vjerovatno čitajući ovu recenziju najviše pažnje obratiti na kameru, s obzirom da se ista vodi kao jedna od najbitnijih karakteristika mobilnog telefona. Jer zašto ga inače kupujemo ako neče biti pravi multifunkcionalni uređaj? I većina vas će vjerovatno naići na razočarenje kada vidi primjerke fotografija u galeriji ispod. No prije nego pređemo na stvar, pozabavimo se tehnikalijama odnosno specifikacijama kamere, odnosno kamera.

Na poleđini Galaxy A02s nalaze se tri kamere, od toga glavna (široka) kamera rezolucije 13 MP sa f/2.2 otvorom blende i autofokusom, makro kamera rezolucije 2 MP sa f/2.4 otvorom blende te senzor dubine rezolucije 2 MP sa f/2.4 otvorom blende. Na papiru, ništa impresivno, te po svemu sudeći nedostaje i bilo kakav vid stabilizacije. Primjere fotografija pogledajte u galeriji ispod.

Što se tiče videozapisa, Galaxy A02s pruža mogućnost snimanja u FullHD rezoluciji sa 30 frejmova po sekundi, što je okej i relativno očekivano za ovu cjenovnu klasu. Primjerak videozapisa snimljenog sa Galaxy A02s možete pogledati u videozapisu ispod.

Korisnički interfejs kamere se ne razlikuje mnogo u odnosu na ostale Samsung uređaje, međutim primijetan je nedostatak jedne većini jako bitne opcije – noćnog moda. Snimke ekrana interfejsa kamere možete vidjeti u fotogaleriji ispod.

Baterija 

Samsung je u Galaxy A02s ugradio litijum-jonsku bateriju kapaciteta 5000 mAh sa mogućnošću punjenja maksimalnom jačinom od 15 W. Iako to nije neka impresivna brzina, na uređaju kao što je A02s vam i ne treba mnogo više. Bateriju je od potpuno prazne do potpuno pune moguće napuniti za oko 2 sata, te je moguće koristiti telefon do dva dana na jednom punjenju. Naravno, vrijedi pravilo da je bateriju moguće istrošiti i za jedan dan ukoliko se baš potrudite (osvjetljenje ekrana na maksimumu, konstantno korištenje maksimuma resursa i slično), ali vjerujemo da većina korisnika koristi mobilni telefon u umjerenim granicama te da je ova brojka od oko dva dana relativno realna.

Zaključak

Kao što smo spomenuli ranije u recenziji, sa jeftinijim uređajima je potrebno prilagoditi očekivanja. No, rekli bismo da sa A02s problem nije prilagođavanje već cijena koju plaćate za prilagođavanje. Sa cijenom od oko 150 eura, A02s iako nije najslabiji uređaj na ljestvici jeftinih uređaja, definitivno nije ni najjeftiniji niti ima najbolji odnos cijene i kvaliteta. Međutim zašto je to tako?

U svijetu premium Android uređaja, korisnici i nemaju previše izbora – Samsung manje-više drži glavnu riječ sa svojim Galaxy S i Galaxy Note serijama. Međutim kada su u pitanju korisnici sa malo plićim džepom, izbora je mnogo više, i možemo reći da na našem tržištu definitivno najveći udio zauzima Xiaomi. Zbog toga se postavlja pitanje zašto kupiti Galaxy A02s ili bilo koji sličan uređaj naspram onoga što može ponuditi konkurencija? Na to pitanje svakako nemamo odgovor, s obzirom da Galaxy A02s na nas nije ostavio utisak uređaja koji bi vrijedio našeg novca. Za tu cijenu plaćate uglavnom brend, a ukoliko vam to nije bitno, postoji mnoštvo drugih telefona koji mogu ponuditi više od Galaxy A02s.