Home Recenzije Nokia 2.4 – test, recenzija i utisci

Nokia 2.4 – test, recenzija i utisci

Finski gigant. Praktično simbol za izdržljivost. Sve je to jednom bila Nokia, i tu nema dileme. Međutim, svi znamo kako se to završilo. Symbian, koji je trebao biti treći igrač na tržištu mobilnih operativnih sistema, jednostavno nije išao u korak sa Androidom i iOS-om. Ni Microsoft, u čije je ruke pala Nokia nakon toga, nije obavio dobar posao. Windows Phone je, iako jako dobro zamišljen, imao velikih problema sa aplikacijama (koje Android i iOS nisu). Nokia je od jako popularnog telefona postala telefon koji niko ne želi. No, sve se promijenilo kada je HMD Global kupio Nokiu od Microsofta i napokon je poveo u pravom pravcu – pravcu Android uređaja. Nove Nokie dolaze sa Android One operativnim sistemom, i većinski su u pitanju uređaji budžetne i srednje klase. Jedan od tih uređaja je i Nokia 2.4, koju smo rado preuzeli na recenziju sa ciljem da vidimo može li se Nokia ikada vratiti gdje je bila, i da li se isplati ponovo kupiti Nokia telefon.

Osnovne informacije

Nokia 2.4 je telefon predstavljen u septembru prethodne 2020. godine, a u istom mjesecu je i započeta prodaja istog. Riječ je o telefonu dimenzija 165.9 x 76.3 x 8.7 milimetara, te težine od 195 grama. Naravno, s obzirom da je riječ o budžetnoj kategoriji, napravljen je od plastike.

IPS LCD ekran dijagonale 6.5 inča ima rezoluciju 720×1600 piksela, što dovodi do oko 270 piksela po inču. Naravno, omjer ivica ekrana je 20:9 kao što smo već i navikli od većine drugih uređaja. Ekran zauzima oko 80% prednjeg dijela uređaja, a ostatak čine zvučnik za razgovor i punchole selfi kamera rezolucije 5 MP. Naravno, to nije jedina kamera na ovom uređaju, te nazad imamo i glavnu kameru rezolucije 13 MP i dubinski senzor rezolucije 2 MP.

Ispod haube nalazi se očekivano MediaTek čipset. U slučaju ovog uređaja, u pitanju je MT6762 Helio P22 čip, koji čine osmojezgreni procesor brzine 2.0 GHz i PowerVR GE8320 grafički čip. Da je u pitanju budžetni uređaj možemo vidjeti i u činjenici da postoji model sa 2 GB RAM-a i 32 GB interne memorije (koji je kod nas na testu), te “jači” model sa 3 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Ako vam je ipak to malo, internu memoriju možete proširiti microSDXC memorijskom karticom. Sa softverske strane, tu je Android 10 sa planiranom nadogradnjom na Android 11. Naravno, Nokia 2.4 je dio Android One programa, kao i njena starija braća i sestre.

Nokia se za mnoštvo svojih uređaja hvali sa baterijom koja traje do dva dana korištenja – što se može vidjeti i na papiru. Sa specifikacijama navedenim iznad, litijum-polimerska baterija od 4500 mAh bi trebala pružiti mnogo korištenja i zabave. Naravno, koliko je moguće dobiti zabave iz jednog budžetnog telefona, reći će ostatak ovog teksta.

Sadržaj pakovanja

Za razliku od drugih proizvođača, Nokia ne eksperimentiše previše s pakovanjima i ona su poprilično slična onim u kojim su dolazile Nokie sa Windows Phone operativnim sistemom (da, sjećamo se tog mračnog perioda). U videozapisu ispod možete pogledati naše otpakivanje Nokia 2.4 mobilnog telefona.

Dizajn i kvalitet izrade

Monotonost definitvno nije na umu Nokijinim inžinjerima, te je poleđina telefona teksturisana Boja u kojoj dolazi naš recenzijski promjerak nazvana je “Charcoal” (ugalj), a radi se o fancy nazivu za sivu boju koja je tamnija pri dnu uređaja, a svjetlija pri vrhu. Ovaj detalj ne čini telefon šarenijim, međutim definitivno ga čini zanimljivijim na prvi pogled.

Kada smo već kod poleđine uređaja, krenimo od nje sa analizom dizajna i kvaliteta izrade. Uređaj je napravljen od plastike, te su i poleđina i okvir zapravo jedan dio a ne dva različita kao na većini uređaja. Kamere se nalaze na vrhu, na malom ostrvu na sredini uređaja. Južno od kamera je senzor otiska za prste, ispod kojeg se nalazi ugraviran Nokia logo. Mali detalj, ali je definitivno zapao za oko. Na dnu poleđine su, naravno, podaci o certifikaciji.

Što se tiče ivica uređaja, krenuti ćemo od dna. Tu možemo pronaći zvučnik, mikrofon za razgovore i microUSB utor za punjenje. Da, dobro ste pročitali – microUSB u 2020. godini (kada je ovaj uređaj predstavljen). Još jedna rijetka stvar u 2020. godini, pa i tekućoj 2021. godini jeste 3.5 milimetarski utor za slušalice, koji se nalazi na vrhu zajedno sa sekundarnim mikrofonom. Sa desne strane, ništa neuobičajeno – dugme za paljenje/gašenje uređaja, te dugmad za podešavanje glasnoće. Međutim sa lijeve strane ipak imamo nešto malo neuobičajeno. Naravno, utor za SIM kartice (još uvijek) nije neuobičajena pojava, ali tu nalazimo još jedno dugme. Pomisliti ćete, nije Bixby dugme jer ovo nije Samsung uređaj, ali ideja je ista – u pitanju je dugme za aktivaciju Google asistenta. Srećom, možete ga isključiti, ali to onda samo postaje jedno viška dugme koje ne možete podesiti da radi nešto drugo – barem ne zvanično kroz postavke sistema.

Naprijed se nalazi, naravno, ekran te selfi kamera u teardrop notch-u. Pri dnu se nalazi nešto veći bezel sa Nokia logotipom.

Hardver i performanse

Jeftini uređaj znači i jeftiniji čip, tako da se u Nokia 2.4 očekivano nalazi MediaTek Helio P22 čip. To podrazumijeva osmojezgreni procesor brzine 2.0 GHz zajedno sa PowerVR GE8320 grafičkim čipom. Uz to, uređaj dolazi u dvije varijante – sa 2 i 32 GB odnosno 3 i 64 GB radne i interne memorije, respektivno. No šta to znači u praksi?

Srećom, na recenziju nam je došao model sa 2 GB radne i 32 GB interne memorije, te smo imali priliku iskusiti šta možete dobiti od najjeftinijeg modela ovog uređaja. I odgovor je zapravo – više nego što smo očekivali. Međutim tu je i ključ svega – šta vi zapravo očekujete od ovog telefona? Mi definitivno nismo mnogo, jer uređaji koji na papiru imaju 2 GB RAM-a obično i nema neke izuzetne performanse. Međutim osmojezgreni procesor i Android One čine svoje: uređaj nije natrpan aplikacijama, tako da sve dok vi to sami ne uradite, performanse neće biti prevelik problem. Naravno, ne treba očekivati vrhunske multitasking performanse jer ćete definitivno ostati bez radne memorije, međutim ovaj mobilni telefon svakako i nije za korisnike koji žele velike multitasking sposobnosti i odlične performanse. No, o tome nešto kasnije.

Osvrnuti ćemo se kratko i na sposobnosti gejminga na Nokia 2.4. Helio P22 čip je dovoljno sposoban da pokrene čak i zahtjevnije igre, iako se u njima definitivno osjeti manjak radne memorije i nisu ugodne za igrati. Ukratko: da, moguće je igrati neke zahtjevnije naslove na Nokia 2.4, ali samo zato što je moguće ne znači da je to zdravo raditi. Umjesto toga, ovaj uređaj je za igranje igara koje su manje resursno zahtjevne, i sa kojim definitivno nećete imati problema.

U galeriji ispod možete pogledati rezultate benčmark testova za Nokia 2.4.

Softver

Možemo slobodno reći da je softver jedna od, kako to amerikanci kažu, glavnih selling point-a ovog uređaja. U slobodnom prevodu, softver je ono što čini ovaj uređaj posebnim – iako se možda neće složiti svi sa nama. Da obrazložimo.

Kao što smo spomenuli više puta u ovom tekstu, 2 GB RAM-a na papiru i ne zvuči toliko mnogo. I zapravo i nije, pogotovo ne za današnje standarde. Međutim većina drugih budžetnih uređaja koji imaju 2 ili 3 GB RAM-a pretežno imaju jednu manu, u vidu korisničkog interfejsa preko “čistog” Androida. To je za Samsung OneUI, za Xiaomi je MIUI, Huawei ima EMUI, i tako dalje. Nije u pitanju samo interfejs i drugačije animacije, već i aplikacije koje proizvođač instalira na uređaj i koje pretežno ne možete obrisati. No, ne i Nokia, jer su Nokia uređaji dio Android One programa.

Pitate šta je Android One program i po čemu je on drugačiji od “običnog” Android-a? Tu temu smo, zajedno sa temom Android Go programa, obradili u zasebnom tekstu koji vam definitivno preporučujemo da pročitate ukoliko želite saznati više o tome. Ukratko, Android One program znači da svi uređaji koji su dio programa dolaze sa skoro čistim Android operativnim sistemom bez viška aplikacija proizvođača, te dobivaju softverska ažuriranja direktno od Google. Da, to znači da možda nemate fancy funkcije i podešavanja koja drugi proizvođači nude sa svojim uređajima, ali to također znači i da, sa datim specifikacijama, vaš uređaj radi bolje i brže od uređaja drugih proizvođača. I upravo u tome i jeste tajna ovog uređaja i performansi.

Dakle, kao što ćete vidjeti u fotogaleriji ispod, u pitanju je “čisti”, obični Android operativni sistem. Koliko vam se sviđa dizajn je stvar ličnih preferencija i tu se vjerovatno nećemo slagati, kao što se i u redakciji ne slažemo. No na kraju dana to i nije toliko bitno – bitno je da li uređaj obavlja svoju funkciju efikasno i da li nedostaje neka vitalna opcija koja otežava korištenje telefona ili smanjuje negovu upotrebljivost. Google je odradio poprilično dobar posao što se tiče softvera, te nismo primijetili bilo kakve probleme ili nedostatke po pitanju softvera na Nokia 2.4 mobilnom telefonu.

Kamera

Budžetni telefon znači i budžetnu postavku kamera. Konkretno, u slučaju Nokia 2.4 mobilnog telefona, u pitanju su dvije kamere: glavna, rezolucije 13 MP sa autofokusom, te senzor dubine rezolucije 2 MP. Naravno, tu je i selfi kamera rezolucije 5 MP. Generalno, otprilike ono što bismo i očekivali od uređaja ovog cjenovnog ranga.

No prije nego pređemo na konkretne primjerke fotografija napravljenih ovim uređajem, u galeriji ispod možete pogledati sami interfejs kamere. Kao što smo naveli u našoj recenziji Nokia 3.4 mobilnog telefona, u pitanju je modifikovana verzija vanilla aplikacije za kameru koja sadrži sve opcije koje vam mogu zatrebati. Iako nema pro opcije, svejedno imate opciju kreiranja panoramske fotografije, portreta, a dostupna je i opcija night mode.

A koliko je zapravo efektivna ova postavka kamera, odnosno kako izgledaju primjerci fotografija, pogledajte u galeriji ispod.

Dotaknimo se još kratko i videozapisa. I prednja i zadnja kamera pružaju mogućnost snimanja videozapisa u FullHD rezoluciji sa 30 frejmova u sekundi. Kako to izgleda u praksi, pogledajte u videozapisu ispod.

Baterija

Za razliku od prije par godina, sada živimo u malo drugačijem svijetu kada su u pitanju mobilni uređaji. Za relativno mal novac sada možete dobiti minimalno 2 GB radne memorije. Osmojezgreni procesori su manje-više standard, i samo oni najjeftiniji uređaji ne dolaze sa njima. Ekrani dijagonala koje smo nekada viđali na tabletima, sada se nalaze na našim mobilnim uređajima. I baterije više nisu iste – više prostora, više napretka u razvoju baterija, znači i veće baterije. U slučaju Nokia 2.4 telefona tu je baterija od 4500 mAh koja, sa svim specifikacijama navedenim iznad, itekako dobro radi svoj posao.

Nokia je, na nedavnom predstavljanju svojih novih uređaja, obećala životni vijek baterije do 2 dana korištenja. Međutim, koristeći Nokia 2.4 da se primijetiti da to za Nokiu i nije neka novost, s obzirom da i ovaj uređaj pruža do dva dana korištenja na jednom punjenju. Naravno, treba napomenuti da mislimo na umjereno korištenje poput surfanja internetom i društvenim mrežama, te povremenog igranja manje zahtjevnih igrica. Kada je punjenje u pitanju, ovaj uređaj i dalje ima microUSB priključak što automatski znači i sporije punjenje – konkretno, oko 2.5 sata od 0 do 100% kapaciteta baterije.

Zaključak

Iako smo na početku teksta naveli da smo Nokiu 2.4 rado preuzeli na recenziju kako bismo vidjeli šta se to dešava u Nokia svijetu, ovo definitivno nije naš prvi susret sa novim Nokia telefonima. U redakciji zapravo imamo Nokiu 5.1 Plus i Nokiu 7 Plus, a paralelno sa ovom recenzijom pišemo i recenziju Nokia 3.4 uređaja, i nadamo se da ćemo uskoro imati priliku recenzirati i nove, nedavno predstavljene uređaje C, G i X serije.

Long story short, kako bi rekle naše kolege sa zapada, Nokia se trenutno fokusira na budžetnu i srednju klasu uređaja, što je po našem mišljenju pametno jer tu zapravo imaju najviše konkurencije. Uostalom, većina korisnika se zapravo i nalazi u cjenovnom rangu cca do 250€, što dovodi do toga da Nokia ponovo postaje uređaj koji je pristupačan svima, uz što manje kompromisa. I tako i jeste – istina, imate samo 2.4 GHz wireless, na telefonu je i dalje microUSB port za punjenje, i osenzor otiska prsta nije najbolji na svijetu. Ali za cijenu po kojoj se prodaje Nokia 2.4 (oko 100-110€) dobijete telefon koji obavlja posao. Daleko je od najbolje grafike u igrama, najboljih performansi i najboljeg ekrana, međutim obavlja posao i obavlja ga dovoljno dobro.

Time dolazimo do glavnog pitanja: je li Nokia 2.4 mobilni telefon za vas? Pa, mi bismo se ipak okrenuli varijanti sa 3 GB RAM-a, ili čak Nokia 3.4 uređaju koji je cjenovno relativno blizu. Međutim, za starije osobe koje često nemaju ni nalog na društvenim mrežama, ili djecu kojoj realno i ne trebaju vrhunske performanse, Nokia 2.4 je pravi izbor.